Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej każdej z osób zatrudnionej w firmie. Akta pracownicze powinny być prowadzone systematycznie i rzetelnie, a dokumentacja podzielona na trzy części, uporządkowana w sposób chronologiczny i ponumerowana. Zaniedbania w tym zakresie lub wykazywanie lekceważącego stosunku do przepisów może przysporzyć kłopotów np. spowodować ukaranie grzywną. Lepiej więc wszystkiego dopilnować – samodzielnie lub korzystając z obsługi kadr i płac w firmie zewnętrznej.
Jakie dokumenty należy przechowywać w aktach pracowniczych?
Jak już wspomniano, akta pracownicze należy podzielić na trzy części. W części A gromadzi się dokumenty rekrutacyjne, część B zawiera dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz jego przebieg, natomiast część C obejmuje wszelkie dokumenty dotyczące ustania stosunku pracy.
Mając na względzie taki podział, część A powinna zawierać:
W części B należy umieścić:
Część C to miejsce na:
Oprócz akt osobowych pracodawca powinien prowadzić dla każdego pracownika imienną listę wynagrodzenia i pobieranych świadczeń, kartę przydziału odzieży, obuwia i środków ochrony indywidualnej oraz kartę ewidencji czasu pracy, do której należy dołączyć wnioski o udzielenie wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych.
Zakres prac związanych ze sporządzaniem i archiwizowaniem dokumentacji pracowniczej jest bardzo obszerny. Poza tym dopełnienie formalności wymaga czasu, doskonałej znajomości prawa, a także śledzenia aktualnych zmian w ustawodawstwie. Dlatego chociażby ze względu na to, warto powierzyć prowadzenie dokumentacji pracowniczej firmie świadczącej usługi kadrowo-płacowe lub zatrudnić własną księgową.