Podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia przyczynia się do wzrostu pewnych świadczeń. Płaca minimalna stanowi podstawę do ich obliczenia, więc każda jej zmiana niesie za sobą konsekwencje np. w postaci wyższych kosztów zatrudnienia. Które świadczenia i jak rosną, gdy zwiększa się minimalne wynagrodzenie?
Wyższe składki, czyli podwyżka kosztów zatrudnienia
Wraz ze wzrostem minimalnej płacy podwyższeniu ulegają wysokości składek ubezpieczeniowych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Odprowadza je pracodawca, a to oznacza dla niego wzrost kosztów utrzymania zatrudnionej osoby i tym samym prowadzonej działalności.
Lepsza stawka godzinowa dla zleceniobiorców i usługodawców
Wzrost minimalnego wynagrodzenia przekłada się na wyższą stawkę godzinową za świadczenie usług lub realizację zlecenia. Obecnie wynosi ona 13,70 zł brutto. Strony umowy zobowiązane są rozliczyć pracę w systemie godzinowym w celu potwierdzenia wywiązania się z warunków współpracy. Mogą to zrobić w dowolny, ustalony wcześniej sposób, ale najlepiej pisemnie.
Lepiej wynagradzana praca w nocy
Dodatek za pracę w nocy, wynoszący 20% standardowej stawki za godzinę, oblicza się od wysokości wynagrodzenia, a więc jego wzrost automatycznie skutkuje wyższym zarobkiem.
Poznaj naszą ofertę na prowadzenie kadr i płac w Twojej firmie
Lepiej płatne chorobowe
Wysokość zasiłku chorobowego i wypłaty za okres niezdolności do pracy również szacuje się na podstawie wynagrodzenia minimalnego. Pensja ta musi wynosić przynajmniej tyle, co minimalna płaca po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne.
Wyższa stawka osobistego zaszeregowania
Czas gotowości do podjęcia pracy w czasie przestoju spowodowanego okolicznościami niezależnymi od pracownika podlega zapłacie. Podstawę do wypłaty przysługującego wynagrodzenie może stanowić stawka godzinowa lub miesięczna, niemniej dopuszczalne jest także wypłacenie ekwiwalentu w wysokości 60% stałego zarobku.
Wyższa odprawa i odszkodowanie
Wzrost płacy minimalnej odbija się również na wysokości odprawy w sytuacji rozwiązania stosunku pracy w szczególnych przypadkach. Może ona osiągnąć maksymalnie 15-krotność minimalnego wynagrodzenia. Podobnie wygląda sprawa roszczeń odszkodowawczych. Najniższe z nich wynosi tyle, co minimalne wynagrodzenie.